Altın, Powell’ın açıklamaları öncesi değer kaybediyor

Investing.com – Altın, Fed Başkanı Powell’ın ABD Senatosunda yapacağı konuşma öncesi düşüş yaşıyor. Kıymetli metal, piyasaların konuşma öncesi beklemeye geçmeleri ve doların yükselmesiyle bugün %1’e yakın gerileyerek 1.832 dolara indi.

Şubat FOMC toplantısına kadar hızlı yükseliş göstererek 1.960 dolara çıkan ons altın, ay içinde açıklanan göstergelerin enflasyonda canlanmaya işaret etmesi ve buna bağlı Fed’in de daha uzun süre sıkı para politikası uygulayacağı düşüncesiyle 2023 kazançlarını geri verdi.

Mart ayının ilk haftasında toparlanma gösteren ve dün 1.858 dolara çıkan fiyat, piyasaların Powell’ın açıklanmasına odaklanmasıyla dün gördüğü seviyeden düşüşe geçti. Bugün de kaybına devam eden altın için en büyük baskı Fed’in faiz artışlarını yaza kadar sürdürmesi ve sonrasında da nihai faiz oranını uzun süre koruması olacaktır.

Şubat ayında 3 toplantıda toplamda 75 baz puanlık faiz artışını fiyatlayan piyasalar için, Powell’ın açıklamaları daha şahin bir tutumun olup olmayacağı açısından önemli olacak.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir