Çin ve Rusya’dan önemli ittifak: Tüm dengeleri değiştirecek!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin lideri Xi Jinping, ülkelerini BT, siber güvenlik ve yapay zekada dünya liderleri haline getirmeyi planladıklarını açıkladı. Bu, teknolojiyle ilgili yaptırımlara maruz kalan Rusya için bulunmaz bir nimet olabilir. İşte detaylar.

Rusya, Çin ile birlikte lider olacak

Jinping, Rus mevkidaşı Putin ile görüşmek üzere Moskova’da üç gün boyunca kalacak. Bu süre zarfında ikili “Yeni Çağda Kapsamlı Stratejik Koordinasyon Ortaklığının Derinleştirilmesine İlişkin Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Ortak Bildirisi” başlıklı belgede ortaya çıkan bazı projeler konusunda ortaklık yapacaklar.

Başkanlar, yapay zeka, nesnelerin İnterneti, 5G, dijital ekonomi ve düşük karbon ekonomisi gibi sektörlerde yeni işbirliği modelleri oluşturma konusunda anlaştılar. Anlaşmanın ardından yapılan açıklamada “Teknolojik egemenlik, sürdürülebilirliğin anahtarıdır. Belirli sektörlerdeki stratejik ortaklıkları daha da geliştirmeyi bekliyoruz. Zengin araştırma kapasitemizi ve endüstriyel yeteneklerimizi birleştirerek, Rusya ve Çin bilgi teknolojisi, siber güvenlik ve yapay zekada dünya liderleri haline geleceğiz.” denildi.

Rusya, bir yıldan fazla bir süre önce Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri çok sayıda yaptırıma maruz kalmıştı. IBM, Nvidia, Intel ve diğer firmalar, ürünlerini Rusya’da satmayı bırakan en önemli şirketler oluyor.

Rusya daha önce, 2030 yılına kadar 28nm düğüm kullanarak yonga üretmek amacıyla yerli yonga geliştirme, üretim ve personel eğitimine yatırım yapacağına dair bazı açıklamalar yapmıştı. Çin ile ortak olduktan sonra bu teknolojiye daha fazla yatırım yapan Rusya, Bu sayede dışarıya bağımlılığı azaltması bekleniyor.

Çinli şirketler, bu ayın başlarında Hollanda’dan gelecek olan daha fazla kısıtlama hamlesine karşı depolarını çip üretim ekipmanıyla doldurmaya başlado.Kısıtlamalara rağmen, geçenlerde sitemizde bahsettiğimiz makalede, Çin’in 44 kritik teknolojiden 37’sinin araştırma ve geliştirmesinde Amerika’dan önde olduğunu ortaya koymuştu.

Ayrıca dün bahsettiğimiz Apple‘a ait iPhone telefonlarının kullanımına dair yasakların da ilerleyen dönemlerde ciddi boyutlara ulaşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir