Deutsche Bank’ın altüst oluşu, Hindenburg’ün yeni darbesi, Euro Bölgesi PMI verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Fed’in diğer merkez bankalarına verdiği kredilerdeki gizemli artışın ardından Avrupa borsalarının düşüşe geçmesiyle bankalar yeniden gündemde. Ödeme şirketi Block, açığa satış yapan Hindenburg Research’ün gazabına uğrayan son şirket oldu ve Biden yönetiminin, Stratejik Petrol Rezervi’ni yeniden doldurmanın zaman alacağını söylemesiyle petrol düşüşe geçti.

1. Fed kredilerindeki artış nedeniyle bankalar yeniden baskı altında

Yatırımcılar, sektördeki sorunların bitecek gibi olmadığını gösteren ikincil kanıtların giderek artmasından korkmasıyla, Avrupa bankaları düşüşe geçti.

Perşembe günü Fed; acil durumlarda denizaşırı merkez bankalarına dolar sağlayan FIMA repo tesisi kapsamındaki kredilerde, 60 milyar dolar seviyesine ciddi bir artış olduğunu bildirdi. Herhangi bir bağlantı teyit edilmemiş olsa da raporlama döneminde Credit Suisse’in (SIX:CSGN), daha güçlü yerel rakibi UBS (SIX:UBSG) ile birleşmesine yönelik aceleci girişimler de oldu.

Bloomberg raporuna göre UBS’in; hem kendisinin hem de yeni satın alma anlaşmasının, Rus oligarkların Batı yaptırımlarını aşmasına yardımcı olduğu şüphesiyle ABD’de soruşturma açıldı. Haberin ardından UBS hisseleri Cuma günü düşüşe geçti.

Deutsche Bank (ETR:DBKGn) hisseleri de %12 düşüşle son beş ayın en düşük seviyesine gerilerken kredi temerrüt swap spread’leri, belirgin bir tetikleyici olmaksızın (mevcut CEO’sunun yirmi yıllık pervasız kötü yönetim geçmişi dışında), keskin bir şekilde genişledi.

2. Hindenburg bir kez daha darbe indirdi

Hindistan’ın Adani Group’una karşı yankı uyandıran bahsinden yeni çıkan kısa satıcı Hindenburg Research, daha önce Square olarak bilinen ödeme şirketi Block’a (NYSE:SQ) ağır bir darbe indirdi.

Block hisseleri, rapora cevaben Perşembe günü %15 değer kaybettikten sonra piyasa öncesinde %4,7 daha düşüş yaşadı.

Hindenburg, eski Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından kurulan şirketi, yatırımcılarını ve müşterilerini sistematik olarak yanıltmak ve düzenlemelerden kaçınmakla suçlamıştı. Özellikle rap’çilerin, sıkça Block’un Cash App işlevini hileli veya yasa dışı amaçlarla kullanmakla övündükleri vurgulanmıştı.

Block, yasal işlem başlatmayı düşündüğünü söyledi. Hindenburg’ün eylemi, yüksek faiz oranlarının olduğu bir dönemde kârlılığı çok az olan ya da hiç olmayan teknoloji şirketlerinin, cesur değerlemelerinin nasıl sürdürüleceği sorusunu gündeme getirdi.

3. Hisse senetleri düşüşle açılacak

ABD hisse senetleri Perşembe günkü kazançlarını tersine çevirerek yeniden düşüşle açılarak haftayı negatif bitirecek gibi görünüyor. Son iki haftadır büyük ilgi gören bölgesel bankalar, piyasa öncesinde Avrupalı muadillerine kıyasla çok daha az düşüş gösterse de gözler bir kez daha bankacılık sektörünün üzerinde olacak. Fed’in haftalık bilançosu; bankalar, kredilerinin çoğunu yeni ve daha hoşgörülü BTFP programına kaydırmasına rağmen Fed’in imkanlarından verilen genel kredilerin, genel olarak istikrarlı olduğunu gösterdi.

Dow Jones %0,8 düşerken S&P 500 %0,7 ve Nasdaq 100 %0,4 düşüş gösterdi.

Önemli bir kazanç raporunun olmaması ve Capitol Hill’in, TikTok CEO’su Shou Zi Chew ile Perşembe günkü gösterinin ardından sakinleşmeye hazır olması ile alım satımlar muhtemelen hissiyat odaklı olacak.

4. Euro Bölgesi ekonomisi Mart ayında güçlendi; ABD’nin dayanıklı tüketim malları açıklanacak

Euro Bölgesi ekonomisi Mart ayında toparlandı ve S&P’nin bileşik PMI verisi, Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum büyük ölçüde hem Fransa hem de Almanya‘da beklenenden çok daha iyi performans gösteren hizmet sektöründen kaynaklandı.

Bu arada imalat sektörü daralma bölgesinde kalmaya devam etti; tedarik zincirindeki aksaklıkların sona ermesi, fabrikaların azalan birikmiş işlerini daha hızlı bir şekilde tamamladıkları anlamına geliyor.

Buna karşın İngiltere’nin PMI verisi, Şubat ayı enflasyon raporu ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) son faiz artırımı kadar güçlü değildi.

5. ABD, SPR’yi doldurmak için acele etmeyeceğini açıklayınca ham petrol düşüşe geçti

ABD hükümetinin, dünya enerji fiyatlarındaki yükselişi durdurmak için geçen yıl tükettiği Stratejik Petrol Rezervi’ni (SPR) derhal yeniden doldurma niyetinden geri adım atması ile ham petrol fiyatları yine düşüş yaşadı.

WTI vadeli işlemleri %3,6 düşüşle 67,44 dolara inerek son bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Brent ise %3,4 düşüşle 73,33 dolar oldu.

Yönetim, SPR için petrolü 70 dolar civarında almayı hedefliyor ancak Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Perşembe günü Kongre’ye yaptığı açıklamada, mevcut piyasa zayıflığından “yararlanmalarının zor olacağını” söyledi ve “Gelecekte de bu düşük fiyatı aramaya devam edeceğiz çünkü vergi mükelleflerinin dolarlarından tasarruf edebilmeyi amaçlıyoruz.” diye ekledi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir