Dev kayalar buğday tarlalarına yuvarlandı

Depremlerden en fazla etkilenen yerleşim birimleri arasında yer alan, 6 Şubat’taki ilk depremin merkez üssü olan Pazarcık ilçesinin kırsal mahallelerinde de yıkım ve can kayıpları yaşandı.

Mahallelerde enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, Mehmet Emin Arıkoğlu Mahallesi’nde Atatan Tepesi’ndeki yamaçlardan koparak buğday tarlalarına yuvarlanan kayalar, sarsıntıların büyüklüğünü gözler önüne serdi.

Yuvarlanan kayalardan bir bölümünün tarlanın yanındaki tren raylarına kadar ulaştığı görüldü.

Pazarcık ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Ali Şanlıdağ, “Depremden sonra neredeyse minibüs büyüklüğünde kayalar tarlalara yuvarlandı. Bunlar insan gücüyle tarlalardan atılacak gibi değil. Kepçe yardımıyla temizlenebilir ancak başka türlü kayaları tarladan temizlemek zor” dedi.

Şanlıdağ, kayaların tarlaların bazı yerlerinde küçük çukurlar oluşturduğunu ifade ederek, “Tarlalarda kayaları görenler şaşkınlık yaşadı. Bundan sonra tarla sahipleri birlikte çalışıp taşları kırarak temizleyecek. Kayalar tarlaların kenarlarındaki ceviz ağaçlarını da kökünden kopardı. Ben 70 yaşındayım, daha önce böyle bir deprem görmedim” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Ramazan Şanlıdağ da depremden sonra tarlaya geldiklerinde kayaları görünce gözlerine inanamadıklarını dile getirdi.

“SANKİ DAĞ YÜRÜDÜ”

Şanlıdağ, tarlalardaki kayaların insan boyundan büyük olduğunu aktararak, “Çok zor bir gün yaşadık. Yer yerinden oynadı. Sanki dağ yürüdü. Ekinler hasat edildikten sonra kayalar kepçe yardımıyla kaldırılmaya çalışılacak.” dedi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*