Fatih Altaylı: Türk siyasetinde toptan fiyatına perakende satışlar, ya da maliyetine seri sonu indirimli satışlar bir gelenektir

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, “Türk siyasetinde toptan fiyatına perakende satışlar, ya da maliyetine seri sonu indirimli satışlar bir gelenektir.” değerlendirmesini yaptı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ağır suçlamalarla Altılı Masa’dan ayrılması siyasetin gündeminde.

“Altılı Masa’nın seçime çok kısa bir süre kala dağılmasını , 2007 seçimleri öncesi kurulmakta olan ANAP-DYP ittifakının dağılmasına benzetiyorlar” diyen Altaylı yazısında, “O sırada da AK Parti’nin merkez sağdaki oylarını geri alabilecek bir ittifaktı. Baraj sorunu yaşamayacağı, yüzde 10’un üzerinde oy alabileceği anketlerde görünüyordu. Ancak ittifak son anda dağıldı. AK Parti seçimi çok büyük rahatlıkla aldı. Son günlerde konuşulan mevzu bu. Ancak unutulan ya da bu konu kadar konuşulmayan benzer başka bir olay var. O birkaç yıl daha önceki bir olay. MHP, Ecevit Hükümeti’ni bir ekonomik krizin tam ortasında yıkmış. DSP dağılmış. Merkez’de İsmail Cem tarafından kurulmuş yeni bir parti seçime iddialı olarak hazırlanıyor.Bu partiye en önemli desteği ise ekonominin başındaki isim Kemal Derviş veriyor ve birlikte hareket ediyorlar. Derviş ve Cem’in partisinin barajı aşacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ve son anda, seçime çok kısa bir süre kala Kemal Derviş İsmail Cem’i satıyor ve CHP’ye katılıyor. Cem’in Yeni Türkiye Partisi barajı aşamıyor. Ve AK Parti yüzde 35 oyla, yüzde 65’lik bir parlamento çoğunluğuna sahip oluyor. Sonrasında olanları ise Zülfü Livaneli zaten anlattı. Anlayacağınız Türk siyasetinde toptan fiyatına perakende satışlar, ya da maliyetine seri sonu indirimli satışlar bir gelenektir.” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*