Global Times: ABD savunma bütçesinin artırılması, dünya savaşının yaklaştığının sinyallerini veriyor

Global Times dergisinde “ABD’li silah tüccarları güldüğünde dünya dikkatli olmalıdır” başlıklı bir makale kaleme alındı.

Makalede, dünyada savaş riskinin “ABD’nin şu anda yaptığı silah harcamalarının toplam miktarına” bağlı olduğu belirtildi.

ABD‘nin 2023 yılı askeri harcamaları için açıkladığı 842 milyar dolarlık bütçenin, Çin‘in askeri harcamalarının “dört katı” olduğu belirtilen makalede, aradaki temel farkın “Çin’in savunmacı bir politika benimsemesi, ABD’nin dış askeri stratejisinde ise ön alma ilkesinin geçerli” olduğu kaydedildi.

“ABD’NİN SİLAH İHRACATI, BÖLGESEL GERİLİMLERİ ARTIRIYOR”

Makalede, “ABD ekonomisinin işleyiş biçimi ve hegemonik konumu, silah ihracatının ABD’nin küresel çapta fayda sağladığı önemli bir kanal olduğunu dikte etmektedir. Silahların daha fazla ve daha yüksek fiyatlara satılması için ön koşullar, dünya çapında daha fazla gerilim ve daha fazla savaş riskidir, bu nedenle silahlar için büyüyen, genişleyen bir pazar olacaktır. Dünya ne kadar çok çatışmaya sahne olursa, ABD’nin silah ihracatını ve dünya çapındaki askeri konuşlanmalarını arttırması için o kadar çok neden var demektir” ifadeleri yer aldı.

ABD’nin silah ihracatının “bir yandan bölgesel gerilimleri artırdığı, diğer yandan da daha fazla silah alımını teşvik edeceği” vurgulanan makalede “SIPRI Yearbook 2022” raporuna atıfta bulunarak ABD’nin mevcut silah politikasının ve uygulamalarının çoğu zaman “savaşı caydırmak yerine körüklemekte” olduğu yazıldı.

“DAHA FAZLA SİLAH SATIŞI, DAHA AZ BARIŞ SAĞLAYACAK”

Makalede, “dünyanın gözünde daha fazla silah satışının daha zayıf bir barış” anlamına gelebileceği, ancak “ABD için bu satışların gelir getirebileceği” ifade edilirken, “sofistike silahların araştırılmasının ve geliştirilmesinin ABD’nin üretiminien üst seviyeye” taşıyabileceği kaydedildi.

Makalede, ABD ekonomisinin “sert bir inişin eşiğinde” olduğu, bundan dolayı askeri harcamaların “daha da kritik bir rol” oynayacağı ileri sürülürken, “Wall Street ve Beyaz Saray’daki büyük patronlar küresel çatışmalardan para kazanma fırsatını görüyor ve dünya da artan çatışmaları ve yükselen savaş risklerini görüyor. ABD’nin tasarladığı ‘düzen’ herhangi bir değişiklik olmadan bu şekilde devam edebilir mi?” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir