Hazırlığınızı Yapın! Tufan Olacak Diyen Bitcoin Muhalifinden Korkutan Uyarı

Ünlü ekonomist, Bitcoin muhalifi ve altın savunucusu Peter Schiff, yakın zamanda bir röportaj verdi. Ekonomistin çarpıcı görüşleri var. Buna göre ABD dolarının istikrarı konusunda artan endişelerini dile getiriyor. Diğer taraftan ekonomiyi kargaşaya sürükleyebilecek “büyük bir krizin” yaklaşmakta olduğunu öngörüyor.

Bitcoin muhalifinden büyüyen borç ikilemi

Bitcoin muhalifi Schiff’in David Rodriguez ile yaptığı söyleşide ABD hükümetinin sürekli artan borçları gündemdeydi. Ayrıca genişleyen yıllık açıkları ele alındı. Diğer taraftan ülkenin itibari para biriminin geleceği için kasvetli bir tablo söz konusu. Schiff, durumun aciliyetini vurguluyor. Ayrıca yatırımcılara ABD dolarından çıkmayı düşünmelerini şiddetle tavsiye ediyor. Ona göre çok geçmeden dolardan çıkma telaşının yaşandığı bir tufan olacak.

ABD’nin ulusal borcu şu anda 33 trilyon doların üzerine çıkmış durumda. Ayrıca Bitcoin muhalifi Schiff bu mali yükün yansımalarının, borç faizi ödemelerinin hükümetin en büyük harcaması haline gelmesiyle yakında ortaya çıkacağına inanıyor. Schiff’in tahminine göre önümüzdeki yıl borç faizi hükümetin en büyük gideri olacak. Sonunda da tek gider bu olacak. Böyle devam ederse, faizden başka hiçbir şey için para kalmayacak.

Yaklaşan kriz ve küresel müdahale

Bitcoin muhalifi Schiff ayrıca ufukta “büyük bir krizin” belirdiği uyarısı yapıyor. Birçok ülkenin uluslararası ticarette alternatif ulusal para birimlerini benimsemeye başladığını belirtiyor. Diğer taraftan bunun da ABD dolarının hakimiyetini zayıflatabilecek bir eğilim olduğunu belirtiyor.

Schiff, ABD dolarının Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya‘nın varlıklarını dondurmak için bir araç olarak kullanılmasının “dünyadaki her ulus için büyük bir uyandırma çağrısı” olduğunu vurguladı. Bitcoin muhalifi Schiff bu noktada “Bu bir mesaj gönderdi. ‘Dolardan çıkın! Aksi takdirde çok kırılgan bir konumdasınız. Çünkü ABD doları kullandığınız için sizi cezalandırabilirler.” diyor.

Kartopu etkisi ve altının rolü

Bitcoin muhalifi Schiff, ABD dolarının kartopu etkisiyle tetiklenen bir çöküş yaşayabileceğini öne sürüyor. Halihazırda düşük faiz oranları doları destekleyerek alacaklıları itibari para birimini hızla terk etmekten caydırıyor. Ancak, doların değeri mevcut seviyelerinden önemli ölçüde düşerse, alacaklılar duruşlarını yeniden gözden geçirecekler.

Bitcoin ve altcoin piyasası FTX’in 3 milyar dolarlık bir kripto para satış olasılığı ile potansiyel türbülansla karşı karşıya. Ancak kriptokoin.com olarak baktığımızda bazı analistler altının güvenli bir liman olarak ortaya çıkabileceği düşüncesindeler. Aracı kurum DeCarley Trading’in kurucu ortağı Carley Garner, geçtiğimiz günlerde altının kritik destek seviyelerini koruduğunu belirtmişti. Ayrıca özellikle ABD doları ivme kaybettikçe tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmaya hazır olabileceğine işaret etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x