İnsanların kendini tanıma merakı ve kişilik testleri:Kişiliklerin ABCD’si…Sizin kişiliğiniz hangisine uyuyor?

İnsanın kendini tanıması, kendi gerçeğinin farkında olması ve sınıflandırma merakı oldom olası en merak edilen konulardan biri olmuştur.Ayrıca bu kendini yanıma işlemi psikolojide sürekli yeni gelişmelere neden olmuştur. Siz de platformlarda ya da çoğu ortamda “İçe dönük müsünüz yoksa dışa dönük mü?” tarzında soruların arasında kalmış olabilirsiniz. Hatta çözdüğünüz birçok testi arkadaşlarınızla paylaşıp güzel sohbetlerin başlangıcını yapmış olabilirsiniz!
Hangi kişilik tipini gösterdiğinizi dikkatli bir şekilde okurken bazen bir tanesinin oldukça baskın bazense birden fazla kişilik tipini gösteriyor olduğunuzu düşünebilirsiniz. Genelde B tipini gösteriyorken bazı zamanlarda C tipinin özelliklerini gösteriyor olabilirsiniz. Bunun farkına vardığınızda güçlü ve güçsüz yanlarınızı güçlendirmek için elinize fırsat geçmiş demektir!
Kişilik sınıflandırmaları, baskın özelliklerinizi temsil eder, ancak zaman zaman bir tanesinin daha baskın olduğunu ya da aynı anda birden fazlasına sahip olduğunuzu da düşünebilirsiniz. Örneğin, 4 kişilik tipinden baskın kişilik tipinizin A tipi olduğunu düşündüğünüz halde belirli zamanlarda B tipi gibi davrandığınızı gözlemleyebilirsiniz. Bu farkındalığa sahip olmanın yararı ise, güçlü ve güçsüz yanlarınızı keşfedip kendinizi geliştirmenize fayda sağlamasıdır.

Tip A Kişilik
Tip A – İş bitirici


A tipi insanlar genelde başarılı ve çalışkan kişilerdir. Rekabetçi, hırslıdırlar ve çok iyi organize olmuşlardır. Zamanı iyi yönetirler ve planlı olmayı tercih ederler. Kendilerine hedefler veya görevler belirleyerek zorlamayı, konfor alanlarının dışına çıkmayı ve gelişmeyi severler. Bu kişiler işkolik olabilirler, kendi görevlerini yapmakla kalmayıp başkalarına da yardım etmeye meyillidirler.
Bu kadar çalışkan ve iş bitirici olmak elbette olumlu ve güçlü bir karakter özelliğidir. Ancak, bunlara ek olarak A tipi insanların bazı olumsuz yönleri de vardır. A tipi insanlar genellikle daha stresli ve endişelidir. Doyumsuzdurlar ve yaptıkları işleri ya da bulundukları ortamı daha iyisine ulaşmak amacıyla bırakmaktan korkmazlar. Dolayısıyla sık sık iş, partner ya da arkadaş değiştirebilirler. Zaman ve başarı onlar için çok önemli olduğundan çevrelerindeki kişilere karşı da bu konuda baskı yapabilirler. Zaman zaman aceleci, fevri ve aşırı tetikte olabilir, kolayca sinirlenebilirler.
A tipi kişilik tipine sahipseniz çevrenizdeki herkesten sizinle aynı performansı beklememeye çalışmanız faydalı olabilir. Sosyal çevrenizle ve kendinizle ilgili beklentilerinizi aşırıya kaçmadan belirlemeniz daha az stresli bir yaşam sürmenizi sağlayabilir.
Rekabetçiliği ve hırsıyla ünlü olan A tipi kişilikteki insanlar genelde başarılı olurlar. Organize olma yetenekleri geliştiği için zamanı yönetmede sıkıntı yaşamazlar ve hep planlı olmayı severler. Çalışkan oldukları için kendilerini sürekli geliştirmek için çabalarlar ve bu yüzden de başarıyı yakalarlar. Tabii ki bazen dozunu kaçırıp işkolik olarak da nitelendirilebilirler.
Olumlu özelliklerinin yanında A tipi kişiliğe sahip insanların olumsuz yanları da vardır. Hırslı yapıları onları doyumsuz bir duruma sokar. Doyumsuzluk da stres ve endişeye zemin hazırlar. Başarı ve zaman yönetimi onlar için çok önemli olduğu için çalıştıkları ortamdaki kişilere baskı yapıp sinirli bir yapıya dönüşebilirler.
Öneri: Eğer siz de A tipi bir kişilik yapısındaysanız unutmayın ki çevrenizdeki insanlar sizin kadar hırslı ve rekabetçi olmak zorunda değil. Beklentilerinizi minimum seviyeye indirmek, daha huzurlu bir yaşama olanak sağlayabilir.

Tip B Kişilik
Tip B – Rahat ve sosyal


B Tipi kişilik, A Tipinin neredeyse tam tersidir. Bu kişiler daha rahat, tutarlı ve istikrarlıdırlar. Bir şeyleri başarmak için gereken işten ve süreçten zevk alırlar. Kendilerini ve çevrelerindeki insanları nasıl sakinleştireceklerini iyi bilirler. Bu insanlar genellikle daha barışçıl ve dingindirler, onları kızdırmak veya hayal kırıklığına uğratmak kolay değildir. Daha az rekabetçidirler, kazanmak veya kaybetmekten çok oyundan veya deneyimden zevk almaya odaklanırlar. B tipi insanlar diğer insanlara karşı daha hoşgörülüdür. Genellikle birçok arkadaşları ve harika bir sosyal hayatları vardır. Sosyal ortamlarda başarılıdırlar, başkalarıyla rahatlamayı ve eğlenmeyi kolay bulurlar.
Bununla birlikte, B Tipi insanlar daha az hırslı ve rahat oldukları için tam potansiyellerine ulaşamayabilirler. İşleri erteleyebilir ve işleri son dakikaya bırakabilirler. Onları harekete geçirmek için sıkı bir son teslim tarihinin baskısına ihtiyaç vardır. Zamanın daha az farkında olmak, toplantılara ve randevulara geç kalmalarına neden olabilir.
B tipi kişiliğe sahipseniz rutin oluşturmak, disiplini artırmak ve kendinize sınırlar çizmek gerçek potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Biraz daha kararlı, disiplinli ve tutarlı bir düzene sahip olmak sosyal yaşantınızı ve sakin yapınızı dengelemenize yardımcı olabilir.
A tipinin tam zıttı olarak düşünebileceğiniz B tipi, rahat ve tutarlı insanlardır. İşler onları strese sokmaz aksine başarıya giden yolda onlar için önemli olan süreçtir. Bu tip kişiliğe sahip olan insanlar, çevrelerindeki insanlara karşı oldukça hoşgörülü ve saygılıdırlar. Sosyal hayatlarında sevilen ve eğlenmeyi seven, hayattan zevk alan insanlardır.
Tip B kişiliğine sahip insanların yaşayabileceği potansiyel sorunlardan biri, az hırslı oldukları için işlerini yetiştiremeyebilirler. Sıkı bir teslim tarihi baskısı bile bazen çözüm olmayabilir.
Öneri: B tipi kişiliği sizde baskınsa disiplin ve rutini hayatınıza dahil etmek sizi başarıya götürebilir. Sosyal hayatı ve disiplinli iş hayatını dengelemek sizin kendi potansiyelinize açılan güzel bir kapı olacaktır.

Tip C Kişilik
Tip C – Mükemmeliyetçi

A tipi kişilikle önemli benzerlikleri olan C tipi kişiliğin en önemli farkı: mükemmeliyetçilik!
C tipi insanlar ayrıntılar üzerinde daha fazla zaman harcarlar ve işin doğruluğunu birkaç kez kontrol ederler. Mükemmel bir iş yapmanın önemine değer verirler. A Tipi insanlardan farklı olarak, C Tipi insanlar zamanın daha az farkındadır. Mükemmel olana ulaşmak istediklerinden amaçları uğruna geçen süreyi önemsemezler. C tipi insanlar tutarlı ve güvenilirdirler. Kurallara ve sınırlara çok önem verir hatta kendi kurallarını oluştururlar. Birçok alanda iyi olmaktansa bir veya iki alanda uzman olmayı tercih ederler. Daha içe dönüktürler ve bir veya iki kişiyle anlamlı konuşmalardan hoşlanırlar.
C Tipi insanlar için bir rutine sahip olmak ve her seferinde bir şeye odaklanmak önemlidir. Bu yüzden, rutinlerinde meydana gelen herhangi bir aksaklık, kesinti ya da bozukluk onlar için yüksek strese sebep olabilir. İstikrar ve güven hissinden hoşlanır, duygulardan ziyade mantığa dayalı kararlar verirler. C tipi insanlar genellikle ayrıntılarda çıkmaza girer ve işleri mükemmelleştirir. Çok fazla şey olduğunda bunalmış hissedebilirler ve işleri tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyaçları olabilir.
C tipi kişilik özellikleriniz baskınsa zamanı yönetmek konusunda kendinizi geliştirmeye çalışabilirsiniz. Bazen sonuçların mükemmelliğinden ziyade sürecin tadını çıkarmaya çalışmak stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Kurallardan uzaklaşmanız konusunda sizi teşvik edecek aktivitelere zaman ayırabilir, sanatla ilgilenerek kendinizi serbest bırakmaya çalışabilirsiniz.
Mükemmel bir iş çıkarmak için kılı kırk yararcasına ayrıntılara özen gösterir ve birkaç kez kontrol etmeyi ihmal etmezler. Güvenilir bir yapıya sahip olan bu insanlar, çevresindekilerle olan sınırlara çok önem verirler. İçe dönük olarak nitelendirilebilen bu tip insanlar anlamlı sohbetler etmekten hoşlanırlar. Bunlara ek olarak, A tipinin aksine her alanda başarıya ulaşmaya çalışmaktansa çok az konuda uzman olmaya odaklanırlar.
C tipi insanını “rutin insanı” olarak nitelendirebileceğimiz için rutinlerinde meydana gelen bir aksaklık, onlara yüksek stres ve anksiyete olarak dönebilir. Ayrıntılara çok boğulduklarında ise bunalmış hissetmeleri kaçınılmazdır.
Öneri: C tipi özelliklerini kendinizde gözlemliyor ve kendinizi daha iyi bir versiyona evirmek istiyorsanız, işleri her zaman mükemmel yapmaya çalışmaktansa bazen o sürecin tadını çıkarmaya çalışmak sizi biraz daha stresten uzak bir hayata taşıyabilir. Ayrıca rutinlerinizi ara sıra kasıtlı olarak bozarak kuralların baskısından sıyrılabilirsiniz.

Tip D Kişilik
Tip D – Stresli ve duyarlı


D tipi insanlar olumsuzluğa eğilimli olabilirler. Genelde kendilerini gergin ve mutsuz hissedebilirler. Bunun bir sebebi ise, aynı zamanda olumlu olabilecek özelliklerinden biri olan duyarlılıklarıdır. D tipi insanlar çevrelerindeki olaylara ve kişilere karşı çok duyarlıdırlar. Yardım etmek ve başkaları için çabalamak onlar için önemlidir. Sıcakkanlı insanlardır ve diğer insanların duygularına karşı hassastırlar. Çok gerçekçi bir yaşam görüşüne sahiptirler, güvende hissetmeyi sevmelerine rağmen oldukça esnektirler. Nadiren pes ederler ve diğer insanlar için bir bilgelik kaynağı olabilirler.
Bununla birlikte, D Tipi insanlar genellikle izole, yalnız ve olumsuz hissederler. Diğer kişilik tiplerine kıyasla daha fazla olumsuz duygu yaşarlar, ancak reddedilmekten korktukları için bu duyguları başkalarıyla paylaşmazlar. Bunun yerine, duygularını bastırarak onları içeride tutarlar. D tipi insanlar genellikle endişelenir ve bazen hayat hakkında karamsar hissedebilirler.
Kişilik tipiniz D tipi ise kendinize daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz. İçinize dönmek, özünüzle iletişim kurmak, duygularınızı ve kişisel ihtiyaçlarınızı fark etmek iyi oluş halinizi desteklemenin bir yolu olabilir. Meditasyon, nefes egzersizleri ya da doğa yürüyüşleri gibi iç sesinize kulak verebileceğiniz aktivitelere zaman ayırabilirsiniz.
D tipi kişiliğe sahip insanlar, yukarıda bahsettiklerimizden oldukça farklıdır. Duyarlılık ve empati seviyeleri çok yüksek olduğu için kendilerini genelde mutsuz hissederler. Başka bir deyişle, çoğu zaman olumsuzluğa meyillidirler. Sıcakkanlı yapıları onları daha duyarlı bir insan yaptığı için başka insanların ihtiyaçlarına yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar. Hayatlarındaki olaylarda pes etmeleri çok sık görülmez ve çevrelerindeki insanların gözünde bilge bir insan olabilirler.
Olumsuzluğa meyilli oldukları için çoğu zaman izole ve yalnız hissetmek onlar için kaçınılmaz bir duygudur. Diğer 3 kişilikle karşılaştırıldığında daha fazla olumsuz duygu deneyimlerler ancak anlaşılamama korkusu yaşadıkları için paylaşmak yerine içlerinde yaşarlar. Bu da onları endişeli bir insan haline getirir.
Öneri: Eğer siz de kendinizin bu kişilik tipine ait hissediyorsanız içinize dönüp özünüze dokunmak size oldukça iyi gelebilir. Çünkü özünüze döndüğünüzde duygularınızı iyice anlayabilir, kendinizi iyileştirmek için bu yolda güzel adımlar atacak gücü bulabilirsiniz. Bunun için yürüyüş ve meditasyon gibi araçlar size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir