Nioli yağı idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi? Nioli yağı nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?

Alternatif tıpta şifalı bitkilerden ve onlardan elde edilen yağlardan birçok alanda hastalıkla mücadele ediliyor. Bunlardan bir diğeri de büyük, yaprak dökmeyen bir ağaçta yetişen nioli bitkisi. Bu bitkiden elde edilen nioli yağı ise dezenfektan ve antiseptik özelliklerinden dolayı losyonlar, kremler, sabunlar ve diş macunu gibi çeşitli bir çok alanda yaygın olarak kullanılmakta. Nioli yağı faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

NİOLİ YAĞI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Nioli yağı, Okiliptus gibi Yeni Koleyenda ve Avusturalya’ya özgü, yüksekliği 20-25 metre yüksekliğe kadar uzanabilen bir ağaçtan elde edilir. Kalıcı ve kokulu yaprakları olan bu yağın yumuşak soluk kabuğu tıpkı bir kağıt gibi kolayca yırtılabilir, bu nedenle kağıt kabuğu ağacı olarak da bilinir ve “deri ağacı” lakabıyla anılır.

Güçlü bir kokusu ve aroması mevcut, rengi berrak ve soluk sarıdır. Özellikleri çay ağacı yağıyla benzerlik gösterir ve aromaterapi işlevi de görür. Bu esansiyel yağ, taze yapraklarının ve yumuşak dallarının buharla damıtılmasıyla elde edilir. Kullanıldığı alanın yelpazesi oldukça geniş olan nioli yağının faydaları da saymakla bitmiyor. Müthiş bir ağrı kesici ve cilt yenileme özelliği barındıran bu yağın diğer tüm faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Nioli yağı, kan ve lenf dolaşımını uyarı sistemine alarak eklemlerde ürik asit birikmesini önler. Bununla birlikte de romatizma, artrit ve guttan kurtulmaya yardımcı olur.

  • Balgam söktürücü özelliği sayesinde akciğerlerde, bronşlarda, gırtlakta, yutakta, soluk borusunda ve burun yollarında sertleşmiş olan balgam veya nezle birikintilerini gevşeterek göğüsteki tıkanıklıklardan kurtulmayı sağlar.

  • Böcek ve haşerelerden bizleri uzak tutar. (hamamböceği ve birkaç diğer çok inatçı kurtcuklar hariç) Bu kullanım alanında değerlendirmek için spreylere ve buharlaştırıcılara eklenerek kullanılabilir.

  • Vücudun sağlıklı kan dolaşımını dengede tutar ve kanı detoksifiye etmeye yardımcı olur, böylece ateşli hastalık gibi enfeksiyon ve enflamasyondan daha hızlı kurtulmayı sağlar. Bağışıklığı destekler.

  • Uyuşturucu özelliği sayesinde ağrıların dindirilmesinde yardımcı olur.

  • Güçlü kokusuna rağmen, Niaouli Yağı hassas ciltler için bile topikal olarak kullanıldığında naziktir ve cilt temizliğinde tercih edilebilir. Bir soğutma yağı olan Niaouli’nin masajda kullanıldığında rahat ve rahatlatıcı bir dokunuşa sahip olduğu da bilinmektedir.

  • Antimikrobiyal etkisi ile özellikle idrar yolu enfeksiyonu için fayda sağlar. Bu amaçla iç çamaşırına birkaç damla damlatmak suretiyle kullanılabilir.

NİOLİ YAĞI ZARARLARI

Nioli uçucu yağı yüksek oranda terpen içerdiği için dikkatli kullanılmalıdır. Düzenli olarak değil ara vererek kullanılması önerilir. Hamile, emziren kadınların, küçük yaşlardaki çocukların,  alerjik bünyeye sahip insanların ve hassas hastalıklara sahip olan insanların kullanmadan önce uzman doktoruna danışmaları gerekmektedir. Su ile seyreltilmeden kullanılması önerilmez aksi takdirde direkt uygulanması sonucu ciltte tahrişe sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x