Petrol fiyatları, OPEC+’nın sürpriz kararı sonrasında 5 dolardan fazla artış yaşadı

Investing.com – OPEC+’nın, yavaşlayan ekonomik büyüme ve potansiyel bir bankacılık krizi korkusuyla sarsılan piyasaları dengelemek için üretimi beklenmedik bir şekilde daha da kısmasının ardından petrol fiyatları, Pazartesi günü Asya’da yükseldi.

Brent %6,2 artışla 84,19 dolara yükselerek yaklaşık bir ayın en güçlü seviyesine ulaşırken WTI %6,3 artarak 80,45 dolar oldu. WTI, Ocak ayı sonlarında görülen seviyelere yakın işlem görüyordu. Her iki gösterge de Mart ayı boyunca görülen sert kayıpları tersine çevirdi.

OPEC+, Pazar günü üretimi günde yaklaşık 1,16 milyon varil (bpd) azaltacağını açıkladı ve kartelin üretimi sürdüreceği yönündeki önceki beklentileri boşa çıkardı.

Bu rakam, OPEC’in Ekim ayında yaptığı 2 milyon varillik kesintinin yanı sıra Rusya’nın sözünü ettiği 500.000 varillik kesintiyi de içerecek şekilde kartel üyelerinin toplam üretim kesintisini 3,66 milyon varile çıkarıyor.

OPEC’e liderlik eden Suudi Arabistan 500,000 varil ile son kesintinin en büyük kısmını oluştururken onu Irak’ın 211.000 ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin 144.000 varil kesintisi takip ediyor.

Pazar günü sürpriz olarak açıklanan bu hamle, OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesinin Pazartesi günü gerçekleştireceği ve basında çıkan haberlere göre üretimin sabit tutulacağı sanal toplantı öncesinde geldi.

Bununla birlikte OPEC’in hamlelerinden önce; ABD’de birkaç bankanın çöküşü nedeniyle yavaşlayan ekonomik büyüme ve zayıflayan ham petrol talebine ilişkin endişelerin artması, Mart ayında petrol fiyatlarının 15 ayın en düşük seviyesine inmesine yol açmıştı.

Bazı OPEC üyeleri çöküşün ardından ham petrol piyasalarına müdahale etme ve “istikrarı sağlama” sözü vermişti.

Yatırım bankası Goldman Sachs, OPEC+ kesintisinin ardından Brent için fiyat tahminlerini Aralık 2023 itibarıyla 5 dolar artırarak varil başına 95 dolara yükseltti.

Biden Yönetimi, OPEC kesintilerinin tavsiye edilebilir olmadığını ve tüketiciler için benzin fiyatlarını düşürmeyi hedeflemeye devam edeceğini söyledi. Beyaz Saray bu amaçla 2022 yılından itibaren Stratejik Petrol Rezervinden 100 milyon varilin üzerinde ham petrol çekmişti.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir