Reuters’a konuşan kaynaklar: Bankalar, seçim sonrası oluşabilecek şoklara karşı stres testlerine başladı

Reuters’a konuşan bankacılık kaynakları, bankaların 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerin ardından oluşabilecek şoklara karşı stres testleri uygulamaya başladığını belirtti.

Haberde belirtilen detaylara göre bankacılar, mevduatlara uygulanan yüksek faiz ve kredilere uygulanan düşük faiz politikasının bankaların bilançolarını yılın ikinci yarısında olumsuz etkileyeceğinden eminler. 

Bankacılık kaynağı, sektörün net kârının bu yıl yüzde 20 azalacağını hesaplıyor. Haberde, bankacılık sektörünün geçen yılki yüzde 366’lık kârının büyük oranda enflasyona endeksli tahvillerden geldiğine dikkat çekildi. 

“Olası döviz kuru, faiz oranı veya kredi şoklarına karşı stres testleri yapmaya başladı”

Büyük bir kredi kuruluşunun üst düzey yöneticisi, “Bankalar olası döviz kuru, faiz oranı veya kredi şoklarına karşı stres testleri yapmaya başladı” diye konuştu.

Bir başka yönetici de firmaların bilançolarını piyasadaki olası dalgalanmalara ve bunların ödenmemiş krediler üzerindeki etkilerine karşı test ettiklerini söyledi. Bu kişi, “Her bankanın test ettiği farklı senaryolar var” değerlendirmesini yaptı.

“Bankacılık sektörü son bir yıldır gerçekten işlemiyor”

Bankacılar, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın seçimleri kazanması durumunda ekonomi politikalarını değiştirmek zorunda kalacağını söyledi. 

BlueBay Asset Management’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanı ve Kıdemli Portföy Yöneticisi Polina Kurdyavko, “Bankacılık sektörü son bir yıldır gerçekten işlemiyor. Ortodoks olmayan para politikasının ortasında kredi arzını yönetmek için 200 düzenleme getirdiyseniz ekonomiye kredi sağlamıyorlar” dedi 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*