Bilim insanları kahveyi daha lezzetli hale getirmenin bir yolunu buldu

Kahve, çok sayıda insanın en sevdiği içeceklerden biridir. Bunun yaklaşık üçte biri üretici ülkelerde, yani Brezilya ve Endonezya’da tüketiliyor. Ancak kahvenin en büyük tüketicileri ve ithalatçıları Avrupa Birliği (özellikle Almanya, İtalya ve Fransa), ABD, Japonya, Rusya, Kanada, Güney Kore, Cezayir, Avustralya, Suudi Arabistan ve Türkiye olmaya devam ediyor.

Baristaların kahveyi daha lezzetli hale getirme arayışında olmaları şaşırtıcı değil. Bilim insanları da aynı görev üzerinde çalışıyor. Bu sefer Oregon Üniversitesi’nden (ABD) kimyagerler ve fizikçiler bu sorunla uğraştı. İçeceğin tadını ve aromasını iyileştirmenin yolu, öğütmeden önce kahve çekirdeklerine su püskürtmektir. İlginç bir şekilde, birçok deneyimli barista bunu uzun süredir sezgisel olarak yapıyor. Ancak bilim adamları, içeceğin tadını iyileştirmek için ne kadar suyun optimal olarak adlandırılabileceği sorusuna cevap vermeyi başardılar ve fiziksel ve kimyasal süreçleri açıkladılar: kahve çekirdeklerine suyla nemlendirildiklerinde tam olarak ne oluyor.

Araştırmacıların bulguları Matter dergisinde sunulmaktadır . İşin sırrı, suyla ıslatmanın, kahve çekirdeklerinin bütün olarak öğütülmesi sırasında oluşan statik elektriği azaltmasıdır; bu, aksi takdirde kahve çekirdeklerinin birbirine yapışmasına (ve ayrıca öğütücünün tıkanmasına) neden olur. Tanelerin öğütülmesi, parçacıklar birbirine sürtünüp parçalandıkça çok fazla sürtünme yaratır. Bu süreç statik elektrik (yüklü parçacıkların ayrılması) üretir ve yıldırım oluştuğunda yanardağlardaki toz parçacıklarının sürtünmesine benzer.

Araştırmacı ekibin elinde menşei, kavrulma süresi ve nem içeriği bakımından birbirinden farklı kahve çekirdekleri vardı. Bilim adamları bunlardan bazılarını laboratuvarda kendileri pişirdiler. Daha sonra fasulyeleri öğüttüler ve her bir porsiyon fasulyedeki statik elektriği ölçtüler ve ayrıca parçacıkların büyüklüğünü ve bitmiş içeceğin tadını karşılaştırdılar. Bilim adamları, öğütme sonrasında ortaya çıkan statik elektriğin çoğunun, tanelerin birbirine sürtünmesinden değil, onların yok olmasından kaynaklandığını kanıtladılar.

Kruvasanlı kahve, sütlü kahve… En kuru, çok kavrulmuş çekirdekler, daha az kavrulmuş çekirdeklerden daha fazla statik elektrik üretir. Araştırmanın yazarları, ilkinin daha kırılgan olduğunu ve nemi tutan ikincisine göre daha hızlı parçalandığını öne sürüyor. Bu yüzden bilim insanları kahve çekirdeklerini öğütmeden önce biraz su eklediler. Bu, beklendiği gibi statik elektriği azalttı ve kahvenin demlenme süresini de artırdı ve daha güçlü ve daha hoş kokulu hale geldi. Bu etkiyi elde etmek için araştırmacılar, gram kahve başına yaklaşık 20 mikrolitre (bir mikrolitre, 0,001 mililitreye eşittir) veya normal bir shot espresso için yaklaşık yarım mililitre su eklenmesini öneriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x